Vybavenie rybára

Oblečenie na rybárčenie v Nórsku

Termoprádlo, nepremokavé oblečenie a obuv. Keďže počasie je často premenlivé, je vhodné zobrať si náhradné oblečenie.
Na jarné a jesenné počasie sú vhodné neoprénové rukavice.
Nezabudnite na opaľovací krém a podľa obdobia je vhodné pribaliť si i repelent proti hmyzu.
Mimo obdobia polárneho dňa je potrebné si so sebou zobrať baterku.

Rybárske vybavenie

Vybavenie, ktoré budete v Nórsku používať musí byť určené k morskému rybolovu, aby odolalo morskej vode. Odporúčame zakúpiť si rybárske potreby pred vycestovaním do Nórska, keďže ceny v Nórsku sú výrazne vyššie. Odporúčame si zobrať 2 udice, spletaná šnúra, ktorá je vhodnejšia ako silon, niekoľko kusov rôznych hotových náväzcov, kvalitné karabínky a obratlíky cca 30 ks, trojháčiky asi 10 ks, rôzne pilkre 10 ks, závažia, volebry na prívlač.

Najčastejšie spôsoby lovu sú pilkrovanie, prívlač a muškárenie. Najideálnejšie je chytať z člnu, ale úspešné býva veľmi často i nahodenie z móla. Optimálna doba lovu spravidla začína 2 hodiny pred prílivom a končí hodinu po dosiahnutí najvyššej hladiny.

Vybavenie, ktoré budete potrebovať v závislostiod typu lovu:

Udice (na pilkrovanie, vláčenie, muškárenie...)
Navijaky, multiplikátory
Vlasec (odporúčajú sa typy vhodné na záťaž do 30kg) , silony (vhodné na morský rybolov)
Pilker (rôzne farby a váhy)
Háčiky, obratlíky, karabínky
Návnady
Závažia (od 50g, ale na lov v hĺbkach od 100m sa používajú záťaže 150-800g, v prípade silných prúdov sú potrebné aspoň 1kg záťaže )
Hák (zíde sa pri ulovení morského čerta, morskej mačky, veľkej tresky škvrnitej, sépie...)
Nože

Pilkrovanie je jedna z najrozšírenejších metód lovu rýb v Nórsku, keďže väčšie ryby sú väčšinou pri dne, je nutné dostať nástrahu až k nim. Prútom sa pohybuje hore a dolu, aby ste prilákali rybu. V závislosti od lokality sa požívajú sa rôznofarebné olovené pilkre vo váhe od 100g do 1kg. Je potrebné používať kratší prút v dĺžke okolo 2m, pretože sa s ním dá ľahšie manipulovať. Keďže lovenie rýb vo veľkých hĺbkach je fyzicky veľmi náročné. čoraz viac rybárov uprednostňuje na pilkrovanie elektrické multiplikátory. Pozornosť treba venovať i výberu spletanej šnúry. Neodporúča sa používať silon, ktorý sa pri zaťažení natiahne, práve preto je najideálnejšie zainvestovať do spletanej šnúry s nulovou prieťažnosťou (min, dĺžka 250m). Pokiaľ sa však rozhodnete používať silon na morský rybolov je najideálnejší monofilný silon so zníženou prieťažnosťou.

Vláčenie je vhodné pri výskyte tresky tmavej a pollaka, požíva sa prívlačový prút o dĺžke 2.4-3 m, ľahší pilker, náväzce, spletená šnúra cca 200m s nosnosťou okolo 10kg. Nástraha sa nahodí a nechá dopadnúť na dno a potom sa pomaly stáča.

Muškárenie je vhodné na chytanie makrel ale i tresiek škvrnitých a tmavých, morských pstruhov ... . Tento spôsob lovu môže byť dosť obtiažny pokiaľ je na člne viac ľudí, ale pri chytaní s pobrežia vás nebude nič obmedzovať.

Rybačka v Nórsku Sen každého rybára

Zažite aj vy neopakovateľnú rybačku.
Spoznajte čaro drsnej prírody a ulovte
tie najkrajšie kúsky vo vašom živote.

Viac