Nórsko a jeho atrakcie

Za neobyčajnými zážitkami nemusíte cestovať desaťtisíce kilometrov, Nórsko Vám ich ponúka len na skok od domova. Exotika, ktorú si môže dovoliť každý a na cestu Vám stačí občianky preukaz. Nórsko je prevažne hornatá krajina, s množstvom fjordov a nádhernými prírodnými scenériami, ktoré každoročne prilákajú tisíce turistov.

Dlhé členité pobrežie s množstvom malých ostrovov ponúka ideálne podmienky na nezabudnuteľné rybačky. Rybolov má v Nórsku dlhú históriu a jeho význam neupadol ani v dnešných dňoch a stále tvorí výrazný podiel na nórskom hospodárstve s ročným úlovkom skoro 300tis. ton. Podmienky na rybačku sú ideálne počas celého roka. V zime sa tu organizujú výlety za veľrybami a kosatkami. Navyše, Nórsko je vyhľadávaná destinácia na turistiku, ako aj na cykloturistiku, ponúka výborne možnosti na zimné športy, ale aj kultúrne aktivity a rôzne festivaly. Medzi hlavné atrakcie Nórska patria rôzne oblasti, ktoré zasahujú do severného polárneho kruhu. Nórsko je známe pre svoje fjordy, členité pobrežie a jeho hory, lyžiarske strediská, rybníky a lesy. Medzi hlavné turistické mestá v Nórsku môžme zaradiť Oslo, Bergen, Stavanger, Trondheim a Tromsø.

Rybačka v NórskuVeľká časť prírody Nórska je aj v tomto storočí nedotknutá. Práve z tohto dôvodu je veľmi dobrou destináciou pre turistov a lyžiarov. V fjordoch, horách a vodopádoch západneho a severného Nórska je ročne viac ako 100000 zahraničných turistov.

Kultúra Nórska sa vyvinula odlišne v dôsledku jeho riedkej populácie, drsnému podnebiu a relatívnej izolácií od zvyšku Európy. Líši sa teda od ostatných krajín v Európe v tom, že má menej kopulentné paláce, hrady a zámky, menšie poľnohospodárske plochy, a dlhšie prepravné vzdialenosti. Regionálne odlišná architektúra, remeslá a umenie sú prezentované v rôznych ľudových múzeách, zvyčajne založených na etnologických perspektívach. Norsk Folkemuseum na Bygdøy v Oslo je najväčšie z nich.

Turistické atrakcie v NórskuSeverné Nórsko ponúka možnosť naplno si vychutnať polárne dni a nádherné scenérie tejto oblasti. Nájdete tu najsevernejšie položené mesto Európy – Hammerfes a takisto i najsevernejší bod európskej pevniny – Severný mys, Nordkap. Táto časť Nórska nestráca svoje čaro ani v zime, napriek polárnej noci sem prichádzajú tisíce turistov, ktorí túžia vidieť polárnu žiaru.
Lofoty, súostrovie trovené asi 80 ostrovčkmi, sa nachádzajú severme od polárneho kruhu, no vďaka Golfskému prúdu je podnebie veľmi priaznivé. Podľa National Geographic sú Lofoty tretie najpríťažlivejšie súostrovie sveta, známe sú mohutnými skalnatými útesmi, kotré sa dvíhajú z oceánu a vytvárajú jedninečné prírodné scenérie.
Atlantic road - osem kilometrová cesta medzi mestami Kristiansundom a Molde je právom považovaná za stavbu storočia. Z impozantných cestných konštrukciíí sa Vám naskytne nádherný pohľad na Atlantický oceán a pri priaznivom počasí možno budete mať štastie a uvidíte velryby a tulene. Moho turistov však pred priaznivým počasím uprednostní jesenné búrky, kedy vlny rozbúreného mora nará mosty. Južnejšie od Atlantickej cesty sa nachádza mesto Ålesund, ktoré je významným centrom rybolovu a jeden z najväčších nórskych prístavov. Jedinečný je tiež koncentráciou secesnej architektúry. Panoramatický výhľad na túto dokonalú symbiózu architektúry a jedinečnej prírody pri meste ako i na okolitých ostrovoch sa naskytne z vyhliadkovej veže na hore Aksla

Rybárske mesto Bergen je druhým najväčším nórskym mestom. Snáď najznámejšou a pre turisstou najatraktívnejšou je jeho malebná rybárska štvrť Bryggen s drevenými domami z 18. storočia, ktorá poukazuje na obdobie keď bol Bergen hanzovým mestom. Štvrť je zapísaná v Zozname svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO.
Telemark, známy ako rodisko telemarkového lyžovania a obľúbená destinácia pre Nórov ale i zahraničných turistov. V tejto oblasti sa nachádza aj najkrajšia hora Nórska Gaustatoppen. Z jej vrcholu za jasného počasia môžete vidieť až šestinu krajiny.
Oslo je hlavným mestom Nórskeho kráľovstva. Nájdete tu nájdete nádherné parky, ale i lesy, ostrovčeky a dokonca aj lyžiarsky areál a skokanský mostík Holmenkollen.


Obmedzenia

Morský rybolov nie je pre cudzincov nijako obmedzený, no je zakázané tieto úlovky ďalej predávať. Živé zvieratá a ryby sa nesmú používať ako návnady. Lov rýb v okolí rybých fárm do 100 metrov je zakázaný a takisto je obmedzená akákoľvek doprava vo vzdialenosti do 20 metrov od týchto fárm. Je povolené vyviezť 15 kilogramov rýb/ alebo spravovaných rybích produktov. Okrem toho je povolené exportovať trofejné ryby (celé ryby). Sladkovodné druhy nie sú predmetom 15kg kvóty (ako napríklad losos, pstruh) no na lov rýb v riekach a jazerách je však potrebné povolenie. Cudzinci nemôžu používať na lov homárov náradie. Lovenie homárov počas športového potápania je taktiež zakázané. Ulovené homáre musia mať dĺžku minimálne 9cm.

Colné a devízové predpisy

Pre bezcolný dovoz tovarov osobnej spotreby platia nasledovné limity: 1 liter alkoholu (v obsahu do 60% alkoholu),1 liter vína a alkoholické nápoje do 23% alkoholu; 2 litre piva. Cestujúci musí mať viac ako 20 rokov ak dováža tvrdý alkohol a viac ako 18 rokov ak dováža víno, 200 ks cigariet alebo 250 g. iných tabakových výrobkov. Dovoz potravinárskych výrobkov: Bez dovozného povolenia je pre osobnú potrebu možné doviesť: celkovo do 10 kg ovocia, zeleniny, obilných a múčnych výrobkov a mliečnych výrobkov (okrem mlieka a smotany), max. 3 kg mäsových konzerv z krajín EHP. Predpokladom je, aby boli výrobky označené platnou výrobnou značkou z exportnej krajiny. Pravidlá pre dovoz potravinárskych výrobkov do NK môžu byť flexibilne, podľa potreby upravené, napr. pri náhlom vypuknutí chorôb domácich zvierat a pod. Bez špeciálneho povolenia platí trvalý zákaz dovozu nasledovných komponentov: narkotík, veľkého množstva liekov a jedov (cestujúci môže mať pri sebe lieky pre vlastnú potrebu, na ktoré by mal mať potvrdenie od lekára), vajec a zemiakov, mlieka a smotany, vtákov a exotických zvierat. Dôležité upozornenie platí pre dovoz domácich zvierat (psov a mačiek) na nórske územie. Nórsko je jednou z mála európskych krajín, kde sa nevyskytuje besnota, preto sú v krajine zavedené prísne ochranné opatrenia. Ak má cudzinec záujem doviezť so sebou domáce zviera, musí mať k jeho dovozu veterinárne osvedčenie. Zviera musí mať vytetované registračné číslo, alebo voperovaný registračný čip. Presné informácie dodporúčame overiť pred vycestovaním.

VÍZA A DOKLADY

Na krátkodobé pobyty do 90 dní stačí platný cestovný pas alebo občiansky preukaz.

Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Oslo

Thomas Heftyes gate 24
N-0244 Oslo
004722049470 - po pracovnom čase slúži ako pohotovostné číslo

Rybačka v Nórsku Sen každého rybára

Zažite aj vy neopakovateľnú rybačku.
Spoznajte čaro drsnej prírody a ulovte
tie najkrajšie kúsky vo vašom živote.

Viac